3 raporty Google Analytics, które warto analizować

Usługa Google Analytics pozwala na zebranie wielu danych dotyczących m.in. charakterystyki użytkowników, źródeł ruchu czy najczęściej wyszukiwanych na stronie tematów lub produktów. Chociaż statystyki są przedstawione w formie przejrzystych wykresów, ich interpretacja może być trudna ze względu na liczne możliwości prezentacji statystyk. Od czego warto więc zacząć pracę z narzędziem analitycznym Google, by nie tracić czasu, a jednocześnie zyskać cenne informacje na temat swojej strony? Oto 3 kluczowe raporty.

Raport konwersje – dla przedsiębiorców e-commerce

Dla właścicieli sklepów internetowych największe znaczenie mają raporty obrazujące współczynnik konwersji, czyli czynności, które zostały podjęte przez osoby odwiedzające daną stronę. Typem takiej aktywności w przypadku sklepu jest przede wszystkim dokonanie zakupu. Narzędzie Google pozwala na monitorowanie zachowań klientów w wielu aspektach, dzięki czemu można zidentyfikować wady serwisu, samej oferty lub zastosowanej w sieci reklamy. Panel Google Analytics umożliwia wygenerowanie raportów przedstawiających m.in.:

  • produkty o najwyższym wyniku sprzedażowym, ale także te najczęściej dodawane i usuwane z koszyka czy najczęściej przeglądane przez klientów (raport skuteczność produktu),

  • przychody z całego biznesu odnotowane w konkretnym przedziale czasu (raport skuteczność sprzedaży);

  • ścieżkę, jaką klient przebył na stronie. Informacje na ten temat pozwalają usprawnić proces zakupowy i wyeliminować z niego miejsca, które zniechęcają użytkowników do finalizacji zamówienia (raporty ścieżki kanałowe).

Raport odbiorcy – dla blogerów

Dzięki informacjom dotyczącym czytelników można sprawdzić, kto odwiedza naszą stronę. To z kolei pozwala upewnić się, że tworzony content trafia do pożądanych odbiorców lub jednak wymaga zmian, ponieważ cieszy się zbyt małym zainteresowaniem lub jest popularny w innej grupie niż zamierzona. Dane charakteryzujące odbiorców pomagają więc przede wszystkim w optymalizowaniu treści pod oczekiwania założonej grupy docelowej. Raporty Google Analytics w sekcji odbiorcy zapewniają wgląd do takich informacji jak m.in.:

  • zainteresowania – narzędzie prezentuje wyniki z uwzględnieniem podziału na różne kategorie, np. fani sportu, pasjonaci gotowania;

  • płeć, wiek, lokalizacja – dzięki raportom można optymalizować swoją stronę również pod względem języka i w ten sposób efektywnie zwiększyć swój zasięg w innych krajach;

  • technologia i ruch mobilny – na podstawie tych zestawień można dostosować stronę do oczekiwań technicznych i np. poprawić jej wygląd w wersji mobilnej.

Raport pozyskiwanie – dla osób prowadzących kampanie internetowe

Wdrażanie kampanii internetowych wymaga regularnego monitorowania ich efektywności i wprowadzania zmian w projekcie w zależności od osiąganych rezultatów. Promocja w sieci to proces wieloaspektowy i dynamiczny, jednak dzięki bieżącym modyfikacjom szanse na sukces znacznie wzrastają. W raporcie pozyskiwanie można w wygodny sposób śledzić skuteczność kampanii, weryfikując m.in.:

  • źródła, np. reklamy, media społecznościowe, z których użytkownicy trafiają na daną stronę (raport cały ruch);

  • najpopularniejsze słowa kluczowe, dzięki którym przeprowadzisz lepszą kampanię SEO (raport optymalizacja witryn pod kątem wyszukiwarek);

  • efekty osiągane w ramach kampanii AdWords (raport AdWords).

Google Analytics – narzędzie o wszechstronnych możliwościach

Recepta na osiąganie wysokich wyników w ramach aktywności internetowej jest prosta: trzeba trafnie zidentyfikować oczekiwania odbiorcy i sprostać im poprzez modyfikację oferty, optymalizację treści czy usprawnienia techniczne. Takie narzędzia jak Google Analytics pozwalają przede wszystkim lepiej poznać i zrozumieć czytelników oraz klientów, a właśnie od tego powinien zacząć jakiekolwiek działania każdy, kto chce odnieść sukces w sieci. 3 najważniejsze raporty: konwersje, odbiorcy, pozyskiwanie są natomiast najlepszym wstępem do świadomego kształtowania swojej obecności w internecie.

Ostatnie posty

Zostaw komentarz