5 powodów, dla których warto zainteresować się analizą danych

Analityka internetowa polega na analizie oraz zbieraniu danych i informacji dotyczących zachowania userów oraz ruchu na danej stronie www. Jej podstawowym celem jest zaproponowanie w oparciu o zebrane dane takich rozwiązań optymalizacyjnych, których efektem będzie poprawa widoczności strony w wyszukiwarkach oraz przede wszystkim wzrost realizacji określonych celów. Powodów, dla których warto zainteresować się analizą danych, jest wiele. W poniższym artykule przedstawimy najważniejsze z nich.

 1. Poprawa współczynnika konwersji

  Ważną korzyścią płynącą z kompleksowej analityki internetowej w witrynie jest optymalizacja współczynnika konwersji. Jego poprawa pozwala na bardziej efektywne osiąganie zamierzonych celów biznesowych, przede wszystkim sprzedażowych, ale również wizerunkowych. Rzetelnie wykonana analiza danych o ruchu na stronie pozwala na zwiększenie liczby wartościowych (czyli zakończonych realizacją celów) wejść w serwisie, pozyskanie nowych userów oraz klientów, a także uzyskanie większych przychodów ze sprzedaży.

 2. Analiza danych a profil odbiorców

  Dzięki analizie danych możemy dobrze poznać grupę osób odwiedzających witrynę, czyli naszych potencjalnych klientów. Narzędzia analityczne, takie jak Google Analytics, pozwalają na szczegółowe sprecyzowanie profilu odbiorców i jego ewentualną zmianę przy pomocy dostępnych metod i narzędzi marketingowych (np. kampanii kierowanych do konkretnych grup userów, wprowadzonych zmian na stronie internetowej itp.), a także na lepsze dopasowanie oferty do potrzeb klientów.

 3. Optymalizacja ścieżki zakupowej

  Konkurencja w branży e-commerce jest tak duża, że przebicie się ze swoim asortymentem to nie lada wyzwanie. Nierzadko o sukcesie sklepu decyduje przejrzysta i prosta ścieżka składania zamówienia. Właściwa optymalizacja procesu zakupowego wpływa na zwiększenie liczby sfinalizowanych transakcji oraz zmniejszenie ilości porzuconych koszyków.

 4. Wszechstronne raportowanie

  Analityka biznesowa i wykorzystanie profesjonalnych narzędzi analitycznych (takich jak np. Google Analytics) umożliwia stworzenie szczegółowych i kompleksowych raportów różnego rodzaju. Dokładna analiza danych dotyczących zachowania użytkowników w witrynie, popularności poszczególnych podstron i czasu spędzanego na nich przez internautów, współczynnika konwersji czy też obserwacja wzrostu lub spadków sprzedaży produktów pozwala na kompleksowe poznanie potrzeb i oczekiwań klientów, a co za tym idzie – optymalizację strony i oferty. Dokładna analiza raportów umożliwia przygotowanie jeszcze precyzyjniejszej strategii marketingowej i działań biznesowych.

 5. Strona dopasowana do użytkownika

  Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi analitycznych i badawczych, które pozwalają śledzić zachowanie użytkowników w witrynie (tzw. eye tracking), możemy dokładnie sprawdzić, w których miejscach na stronie odbiorcy spędzają najwięcej czasu, a które są przez nich pomijane. Uzyskane w ten sposób dane i informacje dają możliwość wprowadzenia zmian oraz przygotowania atrakcyjnej i przyjaznej dla internauty strony internetowej, spełniającej zamierzone cele.

Ostatnie posty

Zostaw komentarz