Analiza źródeł ruchu na stronie w Google Analytics

Google Analytics to profesjonalne narzędzie służące m.in. do monitorowania ruchu na stronie, a co za tym idzie – weryfikowania skuteczności podejmowanych kampanii marketingowych. Dzięki raportom zawierającym informacje o ilości użytkowników i źródłach, z których trafili na naszą stronę, można kształtować działania promocyjne w kierunku, który przynosi najwięcej korzyści. W związku z tym analiza źródeł ruchu na stronie powinna być systematycznie wykonywana przez specjalistów, ale także osoby samodzielnie promujące swoją internetową aktywność.

Pozyskiwanie, czyli raport Google Analytics do weryfikacji źródeł ruchu

Ze wszystkich raportów generowanych przez narzędzie analityczne Google najbardziej wyczerpujących informacji o ruchu na stronie dostarczy zakładka Pozyskiwanie. Dzięki niej można zweryfikować skuteczność reklam i zebrać dane obrazujące m.in. skąd internauci dostali się na naszą stronę. Raport ten ma duże znaczenie zarówno dla właścicieli e-biznesów, jak i osób prowadzących blogi czy inne serwisy tematyczne. Ruch na stronie to kluczowy wskaźnik aktywności internetowej – bez użytkowników nie następuje żadna konwersja, dlatego zwiększenie zasięgu jest najważniejszym elementem budowania swojej obecności na rynku e-commerce czy w jakimkolwiek innym sektorze działalności w sieci.

Podstawowe źródła ruchu na stronie według Google Analytics

W celu prawidłowej analizy raportów Google Analytics z sekcji Pozyskiwanie należy przede wszystkim zrozumieć znaczenie podstawowych źródeł, z których pochodzi ruch na stronie. Google wyróżnia pięć podstawowych typów aktywności:

  • organic search, czyli wejścia z wyszukiwarek – użytkownik wpisuje w wyszukiwarce szukaną frazę i poprzez uzyskane wyniki kilka link prowadzący do naszej strony;

  • referral, czyli ruch generowany przez inne witryny – internauta trafia na naszą stronę poprzez kliknięcie w odnośnik znajdujący się na innej witrynie, np. blogu;

  • direct, czyli wejście poprzez wpisanie adresu www – klient sklepu lub czytelnik danego serwisu wprowadza adres witryny bezpośrednio do przeglądarki;

  • paid search, czyli ruch ze źródeł płatnych – dobrym przykładem takiego źródła są reklamy Google AdWords;

  • social, czyli ruch z mediów społecznościowych – wejście na stronę następuje poprzez kliknięcie w link znajdujący się na danej platformie społecznościowej (np. Facebook, Twitter).

Po co analizować ruch na stronie?

Jednym z najważniejszych punktów każdej kampanii marketingowej realizowanej w sieci jest regularne mierzenie jej efektywności. Elastyczne podejście do wdrażanej strategii często może uchronić właściciela serwisu przed niepotrzebnymi kosztami związanymi np. rozpoczęciem działań poprzez płatne kampanie AdWords, podczas gdy ruch na stronie wystarczająco zwiększył się np. wskutek zaimplementowanych strategii SEO. Google Analytics wskaże zasadność i kierunek działań, pozwalając na maksymalizację wyników przy jednoczesnej oszczędności czasu i środków finansowych.

Ostatnie posty

Zostaw komentarz

lejek sprzedażowyanaliza użytkowników strony www