Co to jest analityka webowa?

Analiza ruchu na stronie podnosi biznes na wyższy poziom

Analizowanie informacji o zachowaniach użytkowników odwiedzających serwis może przełożyć się na bardzo konkretne korzyści. Przede wszystkim będą to zwiększone zyski ze sprzedaży. Określenie czasu spędzanego przez użytkowników na różnych podstronach lub wychwycenie momentu rezygnacji z zakupów to często dane niezbędne do przyjęcia skutecznej strategii biznesowej. Generowany na stronie ruch niesie cenne informacje, które warto wykorzystać, prowadząc biznes.

Co to jest analityka marketingowa?

Analiza danych jest procesem polegającym najpierw na zebraniu istotnych informacji o ruchu na stronie, przeanalizowaniu ich, a następnie na jej podstawie podjęciu decyzji biznesowych. To wszystko składa się na strategię marketingową służącą dotarciu do jak najszerszego grona odbiorców, a także skłonienia ich do skorzystania z proponowanych przez firmę usług i produktów.

Pod pojęciem analityki marketingowej kryje się nic innego jak analityka webowa (internetowa). Jest nastawiona na skuteczną sprzedaż oraz poprawę funkcjonalności strony www. Sposób funkcjonowania serwisu wbrew pozorom ma znaczenie, ponieważ intuicyjne, przejrzyste i posiadające wartościowe treści strony zachęcają użytkowników do konwersji. Analityka wspiera również proces pozycjonowania, gdyż pomaga wykryć miejsca problemowe utrudniające osiągniecie wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania.

Zastosowanie analityki internetowej

Warto zwrócić uwagę na współczynnik konwersji w sklepie internetowym, czyli stosunek liczby osób decydujących się na wykonanie czynności oczekiwanych przez właściciela strony (np. złożenie zamówienia, założenie konta w serwisie, pobranie ebooka) do liczby osób odwiedzających stronę. Analityka marketingowa potrafi w bardzo klarowny sposób określić występujące problemy i rozwiązania pomagające poprawić wartość współczynnika konwersji.

Ponadto pozwala przygotować profil klienta oraz grupę docelową, potwierdzić skuteczność kampanii reklamowych w sieci, zweryfikować popularność podstron i realne zainteresowanie produktami, a także poznać wzorce zachowań użytkowników. Istotna jest również analiza, czy ścieżka zakupowa jest wystarczająco atrakcyjna i czytelna dla odwiedzających witrynę. Jeśli pojawią się jakiekolwiek nieprawidłowości, będzie to sygnał do wprowadzenia zmian mających na celu poprawę konwersji.

Narzędzia do analizy ruchu na stronie

Statystyki serwisu można sprawdzić za pomocą różnych narzędzi. Do najpopularniejszych należy Google Analytics. To darmowa aplikacja, która wymaga jedynie założenia konta. Służy do zbierania danych o ruchu na stronie i analizy witryny pod kątem odwiedzalności. To narzędzie pozwoli przygotować raport o mocnych i słabych stronach prowadzonego serwisu.

Narzędzia do analizy danych nie tylko pomogą w określeniu liczby odwiedzin, ale również w poznaniu zachowań użytkowników. Skuteczne ich wykorzystanie jest ważne, jeśli chce się podnieść współczynnik konwersji. Do tego przydatne są zwłaszcza tzw. heatmaps.

Na czym polega działanie tego narzędzia? Przede wszystkim na graficznej reprezentacji danych o klikalności poszczególnych elementów strony. Przeważnie czerwony kolor informuje o najpopularniejszych miejscach w witrynie. Żółty, zielony i niebieski wskazują na mniej interesujące elementy.

Mapy ciepła mają wiele zastosowań. W analityce internetowej służą do poprawy widoczności przycisków i ikon odpowiadających np. za konwersję, usprawnienia nawigacji i przenoszenia elementów w obrębie strony. Ponadto pozwalają na wykrycie problematycznych miejsc (takich jak wygasłe linki lub niedziałające przyciski, które budzą zainteresowanie klientów) i analizę długości treści. Heat map może wykazać, że artykuł lub opis produktu jest czytany tylko do połowy – należy wtedy przygotować krótszą treść.

Analizuj ruch o użytkownikach!

Zebranie danych i ich przetwarzanie przysłuży się rozwojowi serwisu, a w konsekwencji pomyślności całego prowadzonego biznesu. Informacje są bardzo cenną walutą, która wspomaga inwestycję w każdą strategię marketingową. Warto poświęcić analityce więcej uwagi, jeśli chce się osiągnąć wymierne efekty.

Ostatnie posty

Zostaw komentarz

jak wykluczyć IP ze statystyk google