Dlaczego warto zainwestować w analitykę internetową?

Czego najczęściej poszukują klienci odwiedzający firmową stronę? Czy kampanie reklamowe przynoszą miarodajne efekty? Jaką strategię marketingową obrać w przyszłości? Czy należy coś zmienić w dotychczasowym działaniu? Na te i inne pytania odpowiada analityka internetowa. Dzięki gromadzeniu danych o ruchu na stronie oraz ich rzetelnej analizie można osiągnąć wiele korzyści, które przekładają się na bezpośredni zysk.

Na czym polega analiza danych o ruchu na stronie?

Nie każdy odwiedzający stronę internetową skorzysta z naszej oferty. Niektórzy trafią na nią przez przypadek, a inni znajdą się na niej, poszukując określonych informacji. Ruch na stronie tworzą wszyscy internauci, którzy znaleźli się w naszym serwisie bez względu na cel swojej wizyty. Natomiast analityka webowa zajmuje się dogłębnym rozpoznaniem tego, skąd przychodzą użytkownicy, na której podstronie spędzają najwięcej czasu, a także na którym etapie zamówienia rezygnują z jego finalizacji. To cenne informacje, które pozwalają podjąć odpowiednie decyzje marketingowe.

Optymalizacja konwersji – główna zaleta analityki internetowej

Konwersje, czyli przełożenie ruchu generowanego przez stronę na korzyści (np. zakup produktu, pobranie aplikacji, założenie konta w serwisie itd.), są jak najbardziej mierzalne. Ich wyrażaną w procentach miarą jest współczynnik konwersji. Oblicza się go za pomocą wzoru:

WK = (liczba osób dokonujących określonej akcji / liczba osób odwiedzających stronę) * 100%

Jeśli w ciągu miesiąca serwis odwiedziło 10 000 użytkowników, a 500 z nich zakupiło produkt, to współczynnik konwersji w tym przypadku będzie wynosić 5%. Celem każdego przedsiębiorstwa jest osiągnięcie jak najlepszego wyniku konwersji. Jego poprawa często wymaga podjęcia strategicznych działań z zakresu marketingu, a czasem wprowadzenia zmian w ofercie asortymentowej lub polityce cenowej. Optymalizacja współczynnika konwersji składa się z realizacji działań wpływających na atrakcyjność strony internetowej i zachęcaniu klientów do dokonania zakupu lub wypełnienia formularza kontaktowego.

Jak zoptymalizować współczynnik konwersji? Nie istnieje jeden przepis na sukces. Dlatego tak ważna jest analiza ruchu i wyciągnięcie poprawnych wniosków. Analityka internetowa stawia zazwyczaj na kilka sprawdzonych rozwiązań, proponując:

  • tworzenie landing page’y,
  • ocena treści i dostosowanie jej do odbiorcy,
  • zwiększenie czytelności serwisu,
  • zwiększanie zaufania klientów poprzez zbieranie referencji, aktywność w mediach społecznościowych itp.
  • cross-selling,
  • tworzenie estetycznych infografik.

Warto podkreślić, że optymalizacja współczynnika konwersji wpływa na wzrost zysków ze sprzedaży oraz budowanie świadomości marki. Wykorzystanie pełnego potencjału serwisu jest więc całkiem opłacalne.

Zainwestuj w analitykę internetową!

Analiza ruchu na stronie oraz optymalizacja konwersji idą ze sobą w parze. Zastosowanie się do kilku zasad i modyfikacja treści pojawiających się w serwisie pozwolą na realizację celów biznesowych związanych ze sprzedażą.

Ostatnie posty

Zostaw komentarz

optymalizacja współczynnika konwersji