Jak wykluczyć swój adres IP ze statystyk Google Analytics?

Aby raporty generowane w narzędziu Google Analytics były w pełni miarodajne, należy wykluczyć ruch wewnętrzny. Wielokrotne odwiedzanie własnych witryn lub np. przeprowadzanie testów wydajnościowych sklepu internetowego może w dużym stopniu zniekształcić wyniki prezentowane w GA. Wartościowe zestawienia uzyskamy wyłącznie na podstawie ruchu zewnętrznego, pochodzącego od czytelników i klientów.

Jak założyć filtr stałego adresu IP? Instrukcja krok po kroku

Proces wykluczania własnego IP z analiz Google obejmuje kilka etapów, ale nie jest czasochłonny.

  1. Zaczynamy od otworzenia zakładki wszystkie filtry (zakładka dostępna z sekcji administracja).

  2. Klikamy w +Nowy filtr i wpisujemy dowolną nazwę.

  3. Ustawiamy pierwszy parametr: typ – predefiniowany z opcją wyklucz.

  4. W zakładce wybierz źródło lub miejsce docelowe wybieramy ruch z adresów IP.

  5. W sekcji wybierz wyrażenie klikamy w opcję równe.

  6. Ostatnim krokiem jest wpisanie adresu IP, który chcemy wykluczyć ze statystyk.

Jeśli zależy nam na wykluczeniu kilku adresów IP, powinniśmy utworzyć kilka filtrów. Możemy także założyć filtr dla podsieci, wtedy w kroku 5 wybieramy opcję rozpoczyna się od.

Jak wykluczyć ze statystyk zmienny adres IP?

O ile wykluczenie ruchu wewnętrznego przy stałym adresie IP nie nastręcza wielu trudności, o tyle adresy dynamiczne wymagają bardziej zaawansowanych rozwiązań. W takim przypadku należy zdecydować się na narzędzia zewnętrzne – zmiana ustawień w samym Google Analytics nie wystarczy. Pomocne okażą się natomiast specjalne wtyczki instalowane w przeglądarkach, można również zmodyfikować kod śledzący.

Jak zwiększyć wiarygodność statystyk w GA?

Narzędzie analityczne Google gwarantuje nieocenioną pomoc przy prowadzeniu działań marketingowych w sieci, ale sami również musimy zadbać o wiarygodność i miarodajność statystyk. Niewykluczenie ruchu wewnętrznego to częsty błąd popełniany podczas korzystania z GA. Na szczęście można go łatwo wyeliminować, dzięki czemu generowane raporty staną się obiektywną podstawą do dalszego kształtowania aktywności w internecie.

Ostatnie posty

Zostaw komentarz

analityka marketingowaco jest najważniejsze w google analytics