Najczęstsze błędy pojawiające się na ścieżce zakupowej

Zanim klienci dokonają transakcji na stronie internetowej, muszą dokonać wielu kroków na stronie internetowej. Droga od momentu zainteresowania produktem do jego zamówienia określana jest mianem lejka zakupowego. Jak wygląda proces decyzyjny użytkowników i co można zrobić, aby go usprawnić?

Lejek sprzedażowy według modelu AIDA

Koncepcję lejka zakupowego opracował w 1898 r. St. Elmo Lewis.  W swojej publikacji przedstawił etapy potrzebne do sfinalizowania transakcji. Choć od tamtego czasu powstało wiele modyfikacji tej tezy, wszystkie bazują na pierwotnym założeniu. AIDA, bo tak określany jest model, stanowi akronim angielskich słów: Attention, Interest, Desire, Action. Jak rozumieć ten skrót? Poniżej przedstawiamy rozwinięcie poszczególnych haseł:

  • Attenttion, czyli uwaga, to pierwszy etap lejka zakupowego. Uczestniczy w nim najwięcej osób – są to potencjalni klienci świadomi tego, że istnieje określony produkt, ale nie mają jeszcze potrzeby jego posiadania.

  • Interest, czyli zainteresowanie, polega na szukaniu danego towaru lub usługi. Na tym etapie użytkownik obserwuje oferty w różnych serwisach, sprawdza ceny, jednak w dalszym ciągu nie planuje zakupu.

  • Desire, czyli pragnienie, to przedostatni etap na ścieżce zakupowej. W tej fazie użytkownicy są przekonani o tym, że potrzebują danego artykułu.  Muszą jednak dopasować odpowiedni model do swoich potrzeb.

  • Action, czyli aktywność, stanowi zakończenie lejka sprzedażowego. Oznacza finalizację transakcji. Do tego miejsca dociera najmniej użytkowników.

Ścieżka zakupowa – jakich błędów unikać?

Choć nie ma idealnego przepisu na sukces w branży e-commerce, warto prowadzić przemyślane kampanie. Prezentujemy często popełniane błędy, których należy się wystrzegać:

  1. Brak inwestycji w marketing internetowy

W pierwszych etapach ścieżki zakupowej trzeba zadbać o to, by witryna była widoczna w sieci. W tym celu należy zainwestować w pozycjonowanie, płatne reklamy (np. Google Ads, Google Zakupy). Dzięki temu użytkownik będzie kojarzył markę, co może mieć znaczenie przy podejmowaniu decyzji zakupowej.

  1. Niewłaściwe przedstawienie produktu

Trzeba zadbać o to, by treści na stronie internetowej przedstawiały wiarygodne informacje oraz były szczegółowe. Zatajanie danych, zbyt skrótowy opis, niewyraźna grafika oraz nadmierne upychanie słów kluczowych nie wyglądają profesjonalnie.

  1. Skomplikowane procedury zakupowe

Konieczność podawania zbyt wielu informacji w formularzu rejestracyjnym, brak możliwości szybkich płatności (np. za pomocą PayU, Paypal), słabo widoczne CTA – to tylko niektóre elementy wpływające na rezygnację z zakupów.

Lejek zakupowy – zaplanowane działania to podstawa!

Aby cieszyć się wysokim współczynnikiem konwersji, należy zadbać o użytkowników na każdym etapie ścieżki zakupowej. W tym celu trzeba dopasować działania marketingowe do potrzeb grupy docelowej oraz celów biznesowych. Nie ma uniwersalnego rozwiązania na zwiększenie ilości pozytywnie zakończonych transakcji, dlatego warto skorzystać z pomocy specjalistów z doświadczeniem w branży e-commerce.

Ostatnie posty

Zostaw komentarz

optymalizacja współczynnika konwersjianaliza źródeł ruchu na stronie