Optymalizacja współczynnika konwersji – sprawdzone sposoby

Branża e-commerce rozwija się bardzo dynamicznie. Z roku na rok powstaje coraz więcej serwisów umożliwiających dokonywanie transakcji online. Popularnością cieszą się zwłaszcza sklepy internetowe, w których – według raportu „E-commerce w Polsce” (Gemius, 2018) – zaopatruje się 56% użytkowników. Rynek online charakteryzuje się ogromnym potencjałem, jednak aby wyróżnić się na tle konkurencji, trzeba zadbać o współczynnik konwersji.

Czym jest konwersja?

To pojęcie, które powinien znać każdy przedsiębiorca prowadzący biznes w sieci. Konwersję definiuje się jako wykonanie przez użytkownika czynności pożądanej przez właściciela witryny. Do działań internautów pomagających w osiągnięciu określonego celu biznesowego zaliczają się m.in.:

  • wykonanie transakcji,

  • dodanie opinii lub komentarza pod wybranym produktem,

  • zalogowanie się na stronie internetowej,

  • złożenia zapytania za pomocą formularza kontaktowego,

  • pobranie udostępnianych materiałów (np. aplikacji, e-booka).

Aby móc ocenić, czy prowadzone kampanie marketingowe przynoszą oczekiwane rezultaty, trzeba obliczyć współczynnik konwersji. Miarę tę określa się w procentach, dzieląc liczbę osób, które wykonały oczekiwaną aktywność w serwisie internetowym przez ogólną liczbę wejść na stronę. Uzyskany wynik mnoży się razy 100%. Przykładowo, jeśli w ciągu miesiąca dany serwis odwiedziło 20 tys. internautów, z czego 1 tys. dokonało zakupu, oznacza to, że współczynnik konwersji wyniósł 5%.

Jak optymalizować współczynnik konwersji?

Im więcej użytkowników podejmie działania korzystne dla właściciela serwisu, tym lepiej. Dokonanie zakupów, zapisanie się do newslettera i inne aktywności bezpośrednio przyczyniają się do wzrostu przychodów. Warto więc zadbać o optymalizację konwersji. W jaki sposób? Nie ma idealnej recepty, gdyż działania należy dostosować do charakteru prowadzonego biznesu.

Poniżej prezentujemy sposoby, które mogą pomóc w osiągnięciu założonego celu:

  1. Zmniejszenie liczby kategorii produktów

Zbyt rozbudowane menu powoduje, że klienci mają problemy ze znalezieniem interesujących ich artykułów. To może zniechęcić do dalszych zakupów. Warto więc zastanowić się nad zaproponowaniem przejrzystego układu i skróceniem listy kategorii.

  1. Stworzenie landing page dostosowanego do grupy docelowej

Optymalizacja współczynnika konwersji odbywa się również poprzez przygotowanie dedykowanej strony internetowej dopasowanej do wybranej grupy docelowej. Aby landing page charakteryzował się wysoką skutecznością, zaleca się stworzyć personę, czyli profil „idealnego klienta”. Dzięki temu będzie można dostosować sposób komunikacji, kolorystykę, proponowane produkty do preferencji użytkowników.

  1. Umieszczenie przyciągających uwagę zdjęć produktowych

Dobrze wykonane fotografie, które przyciągają wzrok, stanowią doskonałą metodę na zwiększenie współczynnika konwersji. Trzeba pamiętać, że klient podejmuje decyzję zakupową na podstawie tego, co widzi na ekranie monitora. Nie ma możliwości dotknięcia produktu, dlatego profesjonalne zdjęcia przyczyniają się do zwiększenia ilości wykonanych transakcji.

  1. Cross-selling

Cross-selling, czyli sprzedaż krzyżowa, to doskonały sposób na zachęcenie użytkowników do podjęcia określonych akcji. Zjawisko polega na prezentowaniu powiązanych ze sobą artykułów. Przykładowo, kiedy klienci oglądają kosiarkę spalinową, obok wyświetlają się im przydatne akcesoria.

  1. Rabaty, promocje, karty lojalnościowe

Do dobrych praktyk wpływających na wzrost współczynnika konwersji należy dodać także akcje promocyjne, np. wyprzedaże, rabaty, obniżki sezonowe. Aby zachęcić użytkowników do skorzystania z ofert, można przygotować przykuwające uwagę grafiki.

Optymalizacja konwersji – to się opłaca!

Prowadząc biznes online, trzeba optymalizować współczynnik konwersji, który wpływa na wyższe zyski z prowadzonej działalności. Aby dopasować odpowiednią strategię, warto przeprowadzić audyt strony i znaleźć skuteczne rozwiązanie. Czasem wystarczą drobne modyfikacje, np. przebudowa menu strony internetowej, aby uzyskać zaskakujące rezultaty

Ostatnie posty

Zostaw komentarz

optymalizacja konwersjilejek sprzedażowy