Poznaj wskaźniki Google Analytics przydatne w analizie ruchu

Aby prowadzić skuteczne działania z zakresu content marketingu, e-PR lub SEO i pozycjonowania, trzeba skupić się na analityce webowej. W tym celu najlepiej posłużyć się darmowym i ogólnodostępnym narzędziem – Google Analytics. Dzięki zawartym w nim informacjom można dopasować strategię kampanii do potrzeb użytkowników.

Do czego służy Google Analytics?

Google Analytics dostarcza informacji na podstawie modelu ABC (Acquisition, Behavior, Conversion, co w tłumaczeniu z języka angielskiego, oznacza: „Pozyskiwanie, Raportowanie, Konwersja”). Narzędzie charakteryzuje się ogromnym potencjałem, dlatego każdy przedsiębiorca prowadzący stronę internetową, powinien je znać. Wyciągnięcie trafnych wniosków z raportów pozwala m.in. na zwiększenie ilości sesji na stronie, wzrost ilości odwiedzin. Umożliwia również prowadzenie działań dostosowanych do zainteresowań grupy docelowej, co w perspektywie czasu przekłada się na wyższe zyski.

Jak analizować ruch na stronie?

Poniżej prezentujemy wskaźniki, którym należy się przyjrzeć:

  1. Traffic source, czyli ogólna analiza ruchu

Wiele wniosków można wyciągnąć, monitorując ogólny ruch na stronie, np. ilość odwiedzin oraz odsłon. Dzięki temu dowiesz się, czy Twoja witryna cieszy się popularnością, czy przybywa internautów zainteresowanych Twoimi usługami lub produktami. Sprawdzisz też, jak zachowują się potencjalni klienci, co ich ciekawi, które kategorie zwracają ich uwagę.

  1. Bounce rate, czyli współczynnik odrzuceń

Za pomocą wskaźnika odrzuceń określa się ilość użytkowników, którzy weszli na daną witrynę, ale nie byli zainteresowani oglądaniem kolejnych podstron. Bounce rate na poziomie powyżej 50% może oznaczać, że trzeba popracować nad stroną internetową. Być może wystarczy wprowadzić niewielkie modyfikacje, np. dodać powiązane artykuły lub zdjęcia.

  1. Sesje w Google Analytics

Mnóstwo informacji dostarczają sesje. Pod tym pojęciem kryją się akcje użytkowników podejmowane w określonym przedziale czasowym. Warto badać, jak długo internauci przeglądają poszczególne kategorie. Jeśli spędzają na danej podstronie krócej niż 2 minuty, dobrze zastanowić się nad aktualizacją contentu.

Bądź na bieżąco, śledź mierniki Google Analytics

Wskaźniki dotyczące ruchu na stronie stanowią bardzo ważny element, a w przypadku biznesów e-commerce – bezpośrednio przekładają się na zyski. Zaleca się więc, aby systematycznie sprawdzać skuteczność kampanii marketingowych. Analiza przepływu użytkowników w obrębie witryny stanowi ogromny potencjał, z którego należy czerpać.

Ostatnie posty

Zostaw komentarz

raportyanalizowanie użytkowników na stronie internetowej