Strona główna Google Analytics – jakie informacje są przydatne?

Google Analytics to bezpłatne narzędzie analityczne umożliwiające szczegółowe zbieranie, mierzenie oraz analizę danych i ruchu na konkretnej stronie internetowej. Informacje te pomagają w efektywnym dostosowaniu strony do wymagań odbiorców oraz w optymalizacji współczynnika konwersji. W poniższym tekście przedstawimy najważniejsze informacje na temat danych w panelu głównym wspomnianego narzędzia.

Główny panel Google Analytics

Po zalogowaniu się do Analyticsa jesteśmy przekierowywani na główną stronę, przedstawiającą podsumowanie podstawowych statystyk i danych dotyczących ruchu oraz popularności danej witryny. Strona główna to swego rodzaju zbiorczy raport, który zawiera najistotniejsze dane na temat naszej strony www. Regularne monitorowanie tego zestawienia pozwala na sprawdzanie, czy wszystko w należyty sposób działa, czy może dzieje się coś niepokojącego. Główny panel jest punktem wyjścia do bardziej szczegółowej analizy i badań danych.

Panel pokazuje nam informacje na temat m.in. liczby użytkowników znajdujących się aktualnie na stronie wraz z informacją, które z podstron właśnie przeglądają, lokalizacji internautów, najpopularniejszych podstron oraz godzin, w których witryna jest najchętniej odwiedzana, urządzeń, z których najczęściej użytkownicy wchodzą na naszą stronę. Dane w Google Analytics zawierają również informacje dotyczące ruchu i konwersji na stronie (w tym przede wszystkim dane dotyczące liczby sesji i użytkowników, czasu trwania sesji, uzyskanych przychodów oraz współczynnika odrzuceń), stopnia realizacji celu, źródła pozyskiwania ruchu czy też skuteczności realizowanych kampanii AdWords, jeśli takowe są prowadzone, a samo konto AdWords jest połączone z kontem Analytics.

Wszystkie z kart na głównej stronie (z wyjątkiem karty z informacjami o użytkownikach przebywających na stronie w czasie rzeczywistym) posiadają możliwość wyboru kilku zakresów dat, różniących się między sobą w zależności od rodzaju danych. Maksymalny zakres dat obejmuje ostatnie 180 dni.

Raporty Google Analytics

Wspomniane wyżej sekcje i elementy zostały opisane nagłówkami objaśniającymi przeznaczenie konkretnych raportów (np. W jakim stopniu utrzymujesz na stronie użytkowników czy też kiedy użytkownicy odwiedzają Twoją witrynę lub aplikację), dzięki czemu korzystanie z nich jest proste i intuicyjne. Jeżeli interesuje nas więcej szczegółowych informacji na temat danego zagadnienia, możemy kliknąć nazwę raportu znajdującą się pod wykresem, a system przeniesie nas do niego. W raporcie szczegółowym  mamy możliwość wykonania zaawansowanych operacji na danych.

Podstawowa analiza strony

Główny panel Google Analytics to proste w obsłudze narzędzie, z którego bez trudu mogą korzystać również osoby nieznające wnikliwie Analyticsa. Pokazuje on w konkretny i czytelny sposób dane niewymagające dogłębnej analizy, a przy tym będące najważniejszymi informacjami dla właściciela serwisu, skupiającymi się na bieżącym ruchu na stronie i realizacji pożądanych celów.

Ostatnie posty

Zostaw komentarz

jak wykluczyć IP ze statystyk google